Kuchnia śląska bez tajemnic

0 Flares Twitter 0 Facebook 0 0 Flares ×

Kuchnia śląska najczęściej kojarzy nam się ze zrazami, kluskami śląskimi. Znajdziemy w niej mnóstwo zapożyczeń odwołujących się do innych regionów czy tradycji. Te same potrawy możemy znaleźć pod innymi nazwami. Potrawy możemy podzielić na codzienne i świąteczne.
Każdy znas zapewne pamięta film „Preła koronie” K.Kutza.? Ojciec pytając synów wracająścych z szychty: „Gdzie są karminadle?”To zdanie oddaje cały charakter tego regionu.Bowiem jest to kuchnia prosta, smaczna, szybka. Karminadle to nic innego tylko kotlety mielone. Na Śląsku w życiu codziennym królują zupy. W przeszłości był to wynik pragmatyzmu i zaradności biednej ludności. Przykładem tego może być „wodzionka”, która powstawała z dużej ilości wody do, której wrzucano chleb i tłuszcz zwierzęcy. Popularnym daniem stał się również żur. Wyróżniamy:postyny, na mleku lub śmietanie, na zakwasie z kosci i jerzyn lub z suszonymi grzybami. Dużą polpularnością cieszą się zupy na bazie warzyw, szczególnie z kiszonej kapusty. Podstawowymi daniami na bazie kapusty to „kapuśniak” oraz „leniwo kapusta”. Kuchnia codzienna to również podroby. które można było wykorzystać na wiele sposobów. Przykładem może być tu „krupniko”.
Kuchnia świąteczna to prostota kuchni ludowej oraz przepych kuchni bogatej. Każdy kawałek mięsa był przez panią domu wykorzystany. Z uszu, ryja czy głowy przygotowano salcesony i galarety. Podgardle wykorzystywano do pasztetów, a z mięso gotowane dodawano do kapusty. Na Śląsku Cieszyńskim podczas uroczystiści królowała gęś. Jest to zwyczaj, który przyszedł do nas z kultury plemion germańskich.. Popularnym dodatkiem do gęsi są owoce. Dla ludności tego regionu niodłącznym elementem świąt jest modra kapusta do której dodawano cebulę i boczek. Kuchnia śląska to również ziemniaki. Powstają z nich takie specjały jak stryki, kugle, placuszki. Oddzielnym tematem są święta. Podaje się wtedy rosół z makaronem oraz roladę wołową. Śledzie i karpia podaje się pieczonego. Na Opolszczyźnie króluje zupa grochowa, a na Śląsku Cieszyńskim zupa grzybowa. każdy z tych regionów ma swoją tradycję i kulturę. Nie odłącznym elementem każdego z nich są specyficzne desery i ciasta, które możemy tylko na Śląsku zasmakować.
Na Śląsku:
1) Strudel jabłkowy z Podbeskidzia: zwarty, pełen jabłek, wilgotne ciasto. Charakterystyczne dla Śląska Cieszyńskiego. Tradycyjny przepis przekazywany z pokolenia na pokolenie.
2) Dołki czyli racuchy drożdżowe: słodkie, wilgotne ciasteczka na bazie drożdży. Jest to deser, który ma swoje korzenie w kuchni ludowej. Geograficznie dołki pochodzą z okolic Częstochowy.
3) Kołacz weselny śląski: tradycyjne ciasto drożdżowe z makiem lub z serem.
Na Dolnym Śląsku:
1) Ciasto z kruszonką z Ziemi Kłodzkiej: drożdżowe ciasto z owocami i kruszonką. Podawane jest również z makiem i serem. W okolicach Wrocławia przygotowuje się je na szczególne okazje.
2) Begle: obrączki z ciasta. W przeszłości piekło się je z okazji Wielkiego Postu. Pochodzą ze Śląska. Wiąże się to z tradycją drugiej niedzieli Wielkiego Postu, gdzie dzieci dostawały je chodząc od domu do domu z gałązkami kwiatów oraz śpiewając Sommersingen.
3) Pszenno-żytnie pierniki z Oleśnicy: tradycja pieczenia pierników na terenie Polski jest bardzo rozpowszechniona. Na Dolnym Śląsku tradycja sięga XVI wieku. Pieczono go zazwyczaj w okresie świątecznym lub wyjątkowych uroczystości. Zwyczajowo ten rodzaj piernika musi poleżakować przynajmniej miesiąc, aż dojrzeje.
Na Opolszczyźnie:
1) Buchty Śląskie: są to kluski drożdżowe gotowane na parze. Znane kulturze śląskiej od dawna. Smak słodki, charakterystyczny dla tego typu ciasta.
2)Śliszki: charakterystyczna potrawa wigilijna z makiem. Wilgotne, słodkie pełne maku, masła i piernika.
Sliszki-potrawa-wigilijna
Źródło: http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-opolskie/Sliszki-potrawa-wigilijna
3) Krajanki: tradycyjne danie wywodzące się z kuchni opolskiej. Przygotowywane najczęściej z okazji uroczystości, wesel. Słodkie, drożdżowe ciasto.
Źródło:
„Polska Kuchnia regionalna”, s.78-81;

http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-opolskie/(pid)/334

http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-dolnoslaskie/(pid)/334

http://www.minrol.gov.pl/Jakosc-zywnosci/Produkty-regionalne-i-tradycyjne/Lista-produktow-tradycyjnych/woj.-slaskie/(pid)/334

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone *.